Obsługa sprzedażowa inwestycji deweloperskich prowadzona przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny to rozwiązanie polecane dużym i małym firmom realizującym projekty mieszkaniowe. Dzięki niemu pierwsze zoptymalizują koszty, a drugie pokonają bariery ograniczające ich rozwój.
Jak wynika z danych GUS-u przeanalizowanych przez HRE Investments, deweloperzy prowadzą budowę 250 tys. mieszkań. To największa skala wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych w historii.
Wbrew pozorom spora jej część odbywa się poza aglomeracjami. Tam firmom doskwiera bowiem niedobór atrakcyjnych działek i przeciągające się procedury administracyjne (coraz dłuższy czas uzyskiwania pozwoleń na budowę).
Obsługa sprzedażowa inwestycji deweloperskich dla dużych i małych
Dlatego deweloperzy coraz częściej swoją uwagę koncentrują na mniejszych ośrodkach. Ma to swoje zalety i wady. Do pierwszych można zaliczyć wyższą marżę. Na prowincji grunty są bowiem tańsze, a koszty wykonawstwa mniejsze.
Słabością jest natomiast konieczność prowadzenia obsługi sprzedażowej poza głównymi miastami. Po stronie firmy dostarczającej lokale mieszkalne wywołuje to trudności logistyczne i generuje dodatkowe koszty.
Zresztą dotyczy to również mniejszych inwestorów. W ich przypadku zdobycie zasobów niezbędnych do samodzielnej obsługi sprzedażowej znacząco zmniejszyłoby zyskowność przedsięwzięcia.
Oczywiście tacy wykonawcy mogliby prowadzić działania marketingowe i handlowe już posiadanymi siłami, ale byłoby to nieracjonalne. Generowałoby ryzyko błędów, zaniedbań i byłoby bardzo czasochłonne. W konsekwencji przyniosłoby więcej szkód, np. poprzez spadek renomy, niż pożytku.
Jednak zarówno mały, jak i duży deweloper może cały proces zoptymalizować, korzystając z wygodnego narzędzia w postaci zewnętrznego biura sprzedaży. Za nie odpowiada wyspecjalizowany podmiot, np. agencja obrotu nieruchomościami.
Umiejętnie zorganizowana obsługa sprzedażowa sprawia, że nabywca docelowy nie zauważa i nie odczuwa różnic w trakcie całego procesu kupowania mieszkania. Natomiast firma koncentruje się na podstawowej działalności, czyli zdobywaniu gruntów, załatwianiu formalności urzędowych oraz koordynowaniu budowy. Tym samym utrzymuje wysoką rentowność projektu.
Marketing i sprzedaż inwestycji deweloperskich w szczegółach
To na barkach zewnętrznego podmiotu spoczywają czynności zmierzające do dotarcia i pozyskania klienta końcowego. To on rekrutuje zespół i prowadzi biuro sprzedaży. Na koniec miesiąca wystawia deweloperowi fakturę za wykonane prace. Dokładny model rozliczeń jest kwestią indywidualnych ustaleń między stronami.
Usługa marketingu i sprzedaży inwestycji deweloperskich obejmuje m.in.
- opracowanie strategii promocji i planu działań marketingowych,
- stworzenie materiałów reklamowych, w tym identyfikacji wizualnej,
- przygotowanie prospektów informacyjnych,
- zbudowanie strony internetowej i opracowanie jej zawartości, w tym wizualizacji oraz rzutów izometrycznych,
- promowanie oferty na portalach, w tym obsługę social mediów i prowadzenie tam kampanii sprzedażowych,
- udział w targach nieruchomości,
- organizowanie tzw. drzwi otwartych,
- prowadzenie rozmów handlowych (w tym odpowiadanie na pytania dotyczące warunków zakupu i samej inwestycji),
- współpracę z notariuszem i bankami skłonnymi finansować nabywców,
- zawieranie umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Dlaczego warto postawić na zewnętrzne biuro sprzedaży?
Rozwiązanie w postaci zewnętrznego biura sprzedaży przynosi deweloperowi szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie porównywalnych ze sprzedażą własnymi siłami wyników przy mniejszych kosztach.
Firma płaci za efekt, a nie za utrzymywanie etatów. Nie musi wynajmować ani utrzymywać biur. Nie musi zwiększać zatrudnienia ani obciążać nowymi zadaniami już posiadanego zespołu.
Usługa marketingu i sprzedaży inwestycji deweloperskich daje firmie realizującej inwestycję dużą elastyczność. W przypadku braku zadowolenia z efektów może szybko zakończyć współpracę z pośrednikiem. Nie jest ograniczona kodeksowymi okresami wypowiedzenia.
Zewnętrzne biuro sprzedaży jest wygodnym narzędziem. Deweloper nie musi rekrutować pracowników. Może też szybciej rozpocząć działania operacyjne związane z inwestycją.
Lokalna agencja obrotu nieruchomościami lepiej zna miejscowy rynek i sposoby dotarcia z ofertą do odbiorcy. Jego działania cechują się więc większą skutecznością. Poza tym ma własną bazę klientów, z których część na pewno będzie zainteresowania zakupem nowego mieszkania.
Jesteś przedstawicielem dewelopera i chciałbyś obniżyć koszty nowych inwestycji mieszkaniowych albo wejść na nowe rynki? Możemy Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z GVL Estate już dziś! Czekamy na wiadomość.