Jaka jest prawda o cenach
mieszkań?

23 czerwca, 2022

biuro sprzedazy

Obsługa sprzedażowa inwestycji deweloperskich prowadzona przez wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny to rozwiązanie polecane dużym i małym firmom realizującym projekty mieszkaniowe. Dzięki niemu pierwsze zoptymalizują koszty, a drugie pokonają bariery ograniczające ich rozwój.

 

Jak wynika z danych GUS-u przeanalizowanych przez HRE Investments, deweloperzy prowadzą budowę 250 tys. mieszkań. To największa skala wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych w historii.

Wbrew pozorom spora jej część odbywa się poza aglomeracjami. Tam firmom doskwiera bowiem niedobór atrakcyjnych działek i przeciągające się procedury administracyjne (coraz dłuższy czas uzyskiwania pozwoleń na budowę).

 

Obsługa sprzedażowa inwestycji deweloperskich dla dużych i małych

 

Dlatego deweloperzy coraz częściej swoją uwagę koncentrują na mniejszych ośrodkach. Ma to swoje zalety i wady. Do pierwszych można zaliczyć wyższą marżę. Na prowincji grunty są bowiem tańsze, a koszty wykonawstwa mniejsze.

Słabością jest natomiast konieczność prowadzenia obsługi sprzedażowej poza głównymi miastami. Po stronie firmy dostarczającej lokale mieszkalne wywołuje to trudności logistyczne i generuje dodatkowe koszty.

Zresztą dotyczy to również mniejszych inwestorów. W ich przypadku zdobycie zasobów niezbędnych do samodzielnej obsługi sprzedażowej znacząco zmniejszyłoby zyskowność przedsięwzięcia.

Oczywiście tacy wykonawcy mogliby prowadzić działania marketingowe i handlowe już posiadanymi siłami, ale byłoby to nieracjonalne. Generowałoby ryzyko błędów, zaniedbań i byłoby bardzo czasochłonne. W konsekwencji przyniosłoby więcej szkód, np. poprzez spadek renomy, niż pożytku.

Jednak zarówno mały, jak i duży deweloper może cały proces zoptymalizować, korzystając z wygodnego narzędzia w postaci zewnętrznego biura sprzedaży. Za nie odpowiada wyspecjalizowany podmiot, np. agencja obrotu nieruchomościami.

Umiejętnie zorganizowana obsługa sprzedażowa sprawia, że nabywca docelowy nie zauważa i nie odczuwa różnic w trakcie całego procesu kupowania mieszkania. Natomiast firma koncentruje się na podstawowej działalności, czyli zdobywaniu gruntów, załatwianiu formalności urzędowych oraz koordynowaniu budowy. Tym samym utrzymuje wysoką rentowność projektu.

 

Marketing i sprzedaż inwestycji deweloperskich w szczegółach

 

To na barkach zewnętrznego podmiotu spoczywają czynności zmierzające do dotarcia i pozyskania klienta końcowego. To on rekrutuje zespół i prowadzi biuro sprzedaży. Na koniec miesiąca wystawia deweloperowi fakturę za wykonane prace. Dokładny model rozliczeń jest kwestią indywidualnych ustaleń między stronami.

Usługa marketingu i sprzedaży inwestycji deweloperskich obejmuje m.in.

  • opracowanie strategii promocji i planu działań marketingowych,
  • stworzenie materiałów reklamowych, w tym identyfikacji wizualnej,
  • przygotowanie prospektów informacyjnych,
  • zbudowanie strony internetowej i opracowanie jej zawartości, w tym wizualizacji oraz rzutów izometrycznych,
  • promowanie oferty na portalach, w tym obsługę social mediów i prowadzenie tam kampanii sprzedażowych,
  • udział w targach nieruchomości,
  • organizowanie tzw. drzwi otwartych,
  • prowadzenie rozmów handlowych (w tym odpowiadanie na pytania dotyczące warunków zakupu i samej inwestycji),
  • współpracę z notariuszem i bankami skłonnymi finansować nabywców,
  • zawieranie umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

 

Dlaczego warto postawić na zewnętrzne biuro sprzedaży?

 

Rozwiązanie w postaci zewnętrznego biura sprzedaży przynosi deweloperowi szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie porównywalnych ze sprzedażą własnymi siłami wyników przy mniejszych kosztach.

Firma płaci za efekt, a nie za utrzymywanie etatów. Nie musi wynajmować ani utrzymywać biur. Nie musi zwiększać zatrudnienia ani obciążać nowymi zadaniami już posiadanego zespołu.

Usługa marketingu i sprzedaży inwestycji deweloperskich daje firmie realizującej inwestycję dużą elastyczność. W przypadku braku zadowolenia z efektów może szybko zakończyć współpracę z pośrednikiem. Nie jest ograniczona kodeksowymi okresami wypowiedzenia.

Zewnętrzne biuro sprzedaży jest wygodnym narzędziem. Deweloper nie musi rekrutować pracowników. Może też szybciej rozpocząć działania operacyjne związane z inwestycją.

Lokalna agencja obrotu nieruchomościami lepiej zna miejscowy rynek i sposoby dotarcia z ofertą do odbiorcy. Jego działania cechują się więc większą skutecznością. Poza tym ma własną bazę klientów, z których część na pewno będzie zainteresowania zakupem nowego mieszkania.

 

Jesteś przedstawicielem dewelopera i chciałbyś obniżyć koszty nowych inwestycji mieszkaniowych albo wejść na nowe rynki? Możemy Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z GVL Estate już dziś! Czekamy na wiadomość.

Powiązane posty

Newsletter

Inwestycje i Nieruchomości

Szanujemy Twój czas, dlatego starannie dobieramy wartościowe treści i oferty do naszego mailingu.

Zobacz przykład

Zapisałeś się do Newslettera!

Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera.