Blog

Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach?

Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach?

Uważasz, że inwestycje w nieruchomości to dobry biznes? Zanim zaczniesz odcinać kupony i liczyć zyski musisz się przygotować się do wejścia na rynek nieruchomości. Jak pozyskać kapitał na pierwsze inwestycje, na co zwracać uwagę i od kogo czerpać inspiracje?

Roczne stopy zwrotu, wysokie zyski, atrakcyjne statystyki – sprawiają, że inwestowanie wzbudza zainteresowanie, ale też złudne wrażenie, że zarabianie na nieruchomościach jest proste. Dla doświadczonych wyjadaczy niektóre decyzje, zakupy czy kwestie formalne nie sprawiają trudności, ale nie znaczy to, że nawet oni nie popełniają błędów. Dlatego przygotowując się do pierwszej inwestycji, dużo wcześniej warto śledzić trendy rynkowe (na przykład analizować ceny nieruchomości w danej okolicy) i zdobywać wiedzę. Na początku warto określić cel i odpowiedzieć na pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez inwestowanie? Przede wszystkim zastanów się, czy zależy Ci na szybkich zastrzykach gotówki, czy cyklicznym dochodzie.

Cel inwestowania w nieruchomości

Twoim celem może być budowa kapitału i pozyskiwanie coraz większych zysków z nieruchomości. Innym celem może być gromadzenie cyklicznych wpływów na przykład z najmu, które będą stanowić Twój pasywny dochód. Kiedy cel jest określony, wiadomo jaki rodzaj inwestowania będzie najlepszym rozwiązaniem na początku.
Jaki rodzaj inwestowania wybrać?
Jeśli Twoim celem jest agresywne pomnażanie kapitału, to powinieneś kierować swoją aktywność w stronę flipów. Flipowanie, czy to na rynku wtórnym, czy pierwotnym, wymaga sporego doświadczenia i dysponowania pokaźnym kapitałem na start.
Jeśli Twoim celem jest generowanie cyklicznego dochodu, to zdecyduj się na inwestycje w najem lub podnajem. Przy podnajmie na początek wystarczy około 5000 zł, z których pokryjesz pierwszy czynsz najmu, kaucję i zrobisz drobne zakupy.

Skąd wziąć pieniądze?

Inwestowanie w nieruchomości można rozpocząć, niezależnie od sytuacji finansowej. Kapitał nie musi pochodzić z Twojej kieszeni – wystarczy trochę sprytu, wiedzy i odwagi! Najlepiej w tej kwestii słuchać rad starszych „kolegów po fachu”. O sposobach na pozyskanie kapitału na start często opowiada na przykład doświadczony inwestor Wojciech Orzechowski.

Jakie są pomysły na zgromadzenie finansów na pierwszą inwestycję?

  • znajdź partnera, który sfinansuje inwestycję – czyli mówiąc wprost, pożyczy Ci pieniądze. Są osoby, które chętnie pożyczają pieniądze na ustalony procent (zazwyczaj wyższy niż bankowy). To wyjście dla osób, które nie mają zdolności kredytowej.
  • zaangażuj inwestora zewnętrznego – jeśli znajdziesz dobrego partnera biznesowego, możecie podzielić się obowiązkami w ten sposób, że partner finansuje biznes, a Ty go prowadzisz – wyszukujesz nieruchomość, remontujesz, poszukujesz kupca lub najemcę itp. Zyskami dzielicie w sposób wcześniej ustalony.
  • skorzystaj z pożyczki hipotecznej – bank może Ci jej udzielić, pod zastaw Twojej nieruchomości.
  • dokonaj cesji praw z umowy rezerwacyjnej – to prosty i bardzo skuteczny sposób, z którego chętnie korzystają inwestorzy. Znajdujesz perełkę inwestycyjną, rezerwujesz ją, a następnie szukasz osoby, która ją kupi. Tak często działają sourcerzy, którzy mają sporą siatkę kontaktów i znalezienie inwestora, który kupi nieruchomość, nie jest żadnym problemem.
  • negocjuj odroczenie płatności – możesz umówić się ze sprzedającym, że zapłata nastąpi na korzystniejszych warunkach, w zamian za odroczenie płatności na kilka miesięcy. W tym czasie remontujesz mieszkanie, sprzedajesz je i spłacasz byłego właściciela. Taki sposób jest dość ryzykowny i mało kto chce się na takie rozwiązanie zgodzić.
  • zawrzyj umowę ze sprzedającym – inwestowanie w ten sposób polega na tym, że Ty przeprowadzasz proces inwestycji (remontujesz, szukasz nabywcy) a w momencie sprzedaży dzielisz się zyskiem z właścicielem mieszkania.

Jak widzisz, sposobów na inwestowanie bez wkładu własnego lub z minimalnym wkładem własnym jest sporo. Wystarczy dobrać odpowiednią strategię do sytuacji i okoliczności.

Szukanie atrakcyjnych ofert

Bardzo ważnym aspektem na każdym etapie inwestowania jest śledzenie i wyszukiwanie ofert, wyłapywanie atrakcyjnych okazji, nieruchomości w dobrej cenie i ciekawej lokalizacji. Trzeba zwracać uwagę na otoczenie, stan techniczny, rodzaj zabudowy, a także układ pomieszczeń i plan zagospodarowania przestrzeni. Na tym etapie uczysz się oceny stanu mieszkania, który pozwoli oszacować, ile będzie kosztował ewentualny remont i na jaki zysk możesz liczyć za kilka miesięcy, kiedy będziesz sprzedawał lokal lub zdecydujesz się na jego wynajem. Jeśli poszukiwanie ofert sprawia Ci kłopot, warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób – na przykład sourcerów specjalizujących się w wyszukiwaniu perełek inwestycyjnych.

Gdzie najlepiej publikować oferty sprzedaży nieruchomości?

Dostępnych jest sporo serwisów, w których można publikować oferty. Jedne są bardziej efektywne, inne mniej. Dlatego warto dowiadywać się, gdzie dany klient znalazł informację o naszej ofercie. Taka informacja pomoże wybrać serwis, z największą liczbą zwrotnych reakcji. Ponadto należy zwrócić uwagę na statystyki odwiedzin i popularność portalu oraz koszty zamieszczania ogłoszeń.

Networking

W biznesie, szczególnie tym nieruchomościowym najważniejsze są relacje. Spotkania networkingowe są szczególnie polecanie początkującym inwestorom, bo mają na celu poszerzenie wiedzy i nawiązanie relacji z osobami, które już aktywnie działają na rynku nieruchomości – w zakresie obrotu nieruchomościami, wynajmu, podnajmu, pośrednictwa, zarządzania czy świadczenia innych usług. Poznając osoby, które mają wiedzę, kapitał, informacje o okazjach inwestycyjnych można w przyszłości bez problemu nawiązać współpracę biznesową.

Recepta na dziś

Początkujący inwestor musi pamiętać, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości zmieniła się i utarte schematy w wielu przypadkach straciły swoją wartość. Receptą na sukces jest rozwaga, która uwzględnia wyższe ryzyko inwestycyjne, oszczędność, co oznacza, że warto zadbać o poduszkę finansową, a także analiza, którą należy interpretować jako śledzenie zmian w trendach na rynku nieruchomości.

Oczywiście chętnie pomożemy w rozpoczęciu inwestycji. Doradzimy jak najlepiej pozyskać fundusze, w co zainwestować oraz jakiej stopy zwrotu należy się spodziewać. Skontaktuj się z nami!