FAQ

1. Co to jest Home Staging?
Home Staging to profesjonalne przygotowanie wnętrza nieruchomości, tak, aby zainteresować kupnem jak największą liczbę osób. Celem tego działania jest przyspieszenie sprzedaży lub wynajmu w najatrakcyjniejszej dla sprzedającego cenie. Home Staging sprawdzi się w każdej nieruchomości. Warto się nim zainteresować szczególnie w przypadku domów, lokali czy mieszkań często odwiedzanych przez potencjalnych kupujących – których jednak nikt, pomimo upływu czasu i atrakcyjności oferty, nie decyduje się kupić.
2. Czym jest Scout?
Scout to specjalny system umożliwiający sprawdzanie bieżących ogłoszeń nieruchomości. Intuicyjna obsługa i przyjazny design systemu ułatwiają wprowadzanie interesujących nas filtrów, a dzięki opcji zapisania, można przez cały czas kontrolować wszystkie aktualne informacje. System Scout to nie tylko łatwość użytkowania, ale i sporo udogodnień dla użytkownika, jak np. szacowany zysk z konkretnej nieruchomości obliczany za pomocą kalkulatorów inwestycyjnych.
3. Czym jest system ReCalc?
ReCalc to prosty kalkulator opłacalności inwestycji, zaprojektowany z myślą o użytkownikach nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych. Po wprowadzeniu kilku podstawowych danych dotyczących nieruchomości inteligentny system tworzy spersonalizowaną analizę zysku oraz oblicza wszystkie niezbędne koszty.
4. Czym jest ReCalc Pro?
ReCalc Pro to zaawansowany kalkulator opłacalności inwestycji, rozbudowany o zmienne wpływające na kwotę inwestycji. Po wprowadzeniu szczegółowych danych dotyczących nieruchomości, inteligentny system tworzy spersonalizowaną i dokładną analizę transakcji nieruchomości oraz oblicza niezbędne koszty i przewidywane zyski.
5. Remont lub przebudowa. Czy musimy mieć pozwolenie na budowę czy wystarczy samo zgłoszenie?

Zgłoszenia dokonuje się w sytuacji, kiedy planowane są takie czynności jak:

 • zmiana pokrycia dachu,
 • wymiana okien (bez zmiany ich wielkości),
 • docieplenie lokalu od zewnątrz (nie wyższego niż 12 m),
 • malowanie oraz tynkowanie elewacji,
 • wymiana ogrodzenia od strony ruchu ulicznego,
 • naprawa podjazdu do garażu,
 • naprawa chodników, adaptacja poddasza lub piwnicy na cele mieszkalne lub usługowe (o ile nie wymagają przebudowy),
 • docieplenie wewnętrzne,
 • tynkowanie wnętrz,
 • wymiana instalacji c.o., wodnej i kanalizacyjnej.

O pozwolenie na budowę musimy się starać, gdy planujemy:

 • wymianę lub wzmocnienie więźby dachowej,
 • wymianę okien (jeśli zmieniamy ich wielkość),
 • wstawienie okna dachowego lub nowych drzwi,
 • wyburzenie otworu drzwiowego w wewnętrznej ścianie nośnej (w przypadku działowej wystarczy zgłoszenie),
 • wyburzenie ściany nośnej,
 • adaptację poddasza lub piwnicy z rozbudową i przebudową na cele mieszkalne lub usługowe,
 • podwyższenie ostatniej kondygnacji budynku,
 • budowę kominka,
 • wymianę instalacji gazu ziemnego,
 • wszelkie prace naruszające konstrukcję budynku.
6. Jaką nieruchomość wybrać, aby zawsze znaleźć najemcę?
Przy wyborze nieruchomości liczą się szczególnie dwie kwestie: atrakcyjna lokalizacja oraz cena. Te dwie rzeczy muszą być ze sobą na tyle skorelowane, żeby nie dopuść do sytuacji, kiedy nie możemy ani sprzedać danej nieruchomości, an jej wynająć. Pamiętaj, że jeżeli znasz już podstawowe zasady namierzania odpowiednich nieruchomości, to ryzyko nieodpowiedniej inwestycji spada do zera.
7. Jakie są formalności podatkowe z załatwianiem pieniędzy na inwestycję?
Formalności podatkowe w przypadku pieniędzy na inwestycję są następujące. Podatek nie jest płacony od kredytu, a podatku od pożyczki od osoby fizycznej - PCC wynosi więc 2%. Oznacza to, że pożyczając 200 tysięcy zł, musimy liczyć się z kosztem 4 tysięcy złotych. Natomiast jeżeli jest to pośredniczenie inwestora w transakcji, klient nie jest obarczony żadnymi kosztami.
8. Czy biuro współpracuje z notariuszami, prawnikami, architektami czy wszystkiego należy szukać na własną rękę?
Jako GVL Estate współpracujemy z notariuszami, co jest praktyczne i wygodne dla klientów – nie muszą wówczas tracić czasu na poszukiwanie kancelarii czy dostarczanie dokumentów do sporządzenia aktu notarialnego. Na życzenie klienta ponoszącego opłatę notarialną możemy także umówić się ze wskazanym przez niego notariuszem.
9. Jaki zakres czynności zostanie po stronie klienta ?
W GVL Estate kompleksowo dbamy o wszystkie formalności, w związku z czym jako klient nie musisz podejmować już żadnych dodatkowych czynności. Wszystko, co niezbędne, wykona za Ciebie nasz konsultant – jedynym wymogiem jest dostarczenie potrzebnych dokumentów prawnych.
10. W jaki sposób liczona jest stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomość?
Stopę zwrotu z najmu liczymy według następującego modelu:
Czynsz netto (pomniejszony o prowizję za zarządzanie najmem GVL) x liczba miesięcy wynajmu / łączny koszt inwestycji (cena nabycia + koszt remontu + koszty transakcyjne).
Innymi słowy, zakładamy pesymistyczny- ale racjonalny- przeciętny miesięczny okres pustostanu w skali roku i uwzględniając wszelkie koszty obliczamy, jaka część całej inwestycji wróci do inwestora w ciągu jednego roku.
11. Jak kupić nieruchomość w Polsce mieszkając za granicą?
Zakup nieruchomości w przypadku, gdy klient przebywa za granicą, odbywa się poprzez podpisanie umowy kupna w formie aktu notarialnego. Jeżeli nabywca nie może stawić się u notariusza osobiście, wówczas pojawia się opcja wyznaczenia swojego pełnomocnika. Pełnomocnictwo wystawiane jest także w formie aktu notarialnego poprzez wskazanie odpowiedniej osoby, która w imieniu nabywcy dopełnia wszelkich formalności związanych z nabyciem nieruchomości. Akt pełnomocnictwa można wystawić przebywając za granicą lub podczas wizyty w Polsce poprzedzającej rozpoczęcie procedur związanych z dokonaniem nabycia. Jeśli akt notarialny został wystawiony w innym państwie, musi mieć on odpowiednią klauzulę Apostille. GVL Estate czuwa nad prawidłowym przebiegiem działania oraz sprawnym i bezpiecznym doprowadzeniem transakcji do celu.