Jaka jest prawda o cenach
mieszkań?

23 czerwca, 2022

doradca nieruchmosci

Lista argumentów przemawiających za tym, by skorzystać z usług pośrednika nieruchomości jest długa. Wsparcie doświadczonego eksperta przyda się tym, którzy nie czują się pewnie przy zawieraniu życiowej transakcji. Znaczenie może mieć też czas, który oszczędza się dzięki pomocy agenta.

 

Co roku przedmiotem obrotu jest kilkaset tysięcy nieruchomości. W sporej części transakcji uczestniczą wyspecjalizowane podmioty, czyli agencje i biura nieruchomości. Jednak niektóre umowy zawierają bezpośrednio zainteresowane strony.

Skoro więc udział pośrednika w zakupie i sprzedaży nie jest niezbędny, czy warto korzystać z jego usług?

 

Pośrednik nieruchomości a priorytety klienta

 

To zależy od naszej wiedzy i doświadczenia w obrocie mieszkaniami. Jeśli na co dzień się tym nie zajmujemy, nie czujemy się pewnie w kwestiach prawnych, nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas zawierania transakcji, wsparcie eksperta będzie wskazane.

Tak naprawdę dotyczy do zdecydowanej większości osób, które w życiu kupią i sprzedadzą jedną, góra dwie nieruchomości. Często ktoś taki nie potrafi się w tym wszystkim odnaleźć, co jest zupełnie naturalne. Dlatego dla własnego spokoju powinien on udać się do profesjonalnego, działającego od wielu lat biura nieruchomości.

Pracujący tam fachowcy podpowiedzą, doradzą, pokierują – udzielą wsparcia merytorycznego, które jest kluczowe w tak poważnym przedsięwzięciu. W efekcie zakup czy sprzedaż mieszkania będzie dla klienta mniej stresujący.

Ważne! Dokładny zakres usługi pośrednictwa świadczonej przez biuro nieruchomości określa umowa, której zapisy możemy negocjować. Tak samo jak cenę. Skorzystajmy z tego uprawnienia.

Pamiętajmy też, że zadania agenta będą się różnić w zależności od tego, czy ma on doprowadzić do zakupu czy sprzedaży mieszkania. Przed podpisaniem umowy z biurem zapytajmy pośrednika, jakimi środkami zamierza zrealizować postawiony mu cel, jaki ma na to plan.

 

Agent nieruchomości to gwarancja spokoju

 

Agent biura nieruchomości zadba o prawne zabezpieczenie transakcji. Przygotuje właściwie skonstruowaną umowę kupna-sprzedaży lub skonsultuje wersję zaproponowaną przez drugą stronę.

W naszym imieniu sprawdzi nieruchomość pod względem prawnym. Chodzi np. o zobowiązania wobec spółdzielni, zajęcie komornicze czy obciążenie hipoteką albo innymi roszczeniami (typu służebność, prawo pierwokupu), które będą ograniczać prawo własności potencjalnego nabywcy.

Zatem pomoc pośrednika nieruchomości może uchronić nas przed poważnymi kłopotami prawnymi wynikającymi z zakupu wadliwego mieszkania. Ale nie tylko.

 

Merytoryczne wsparcie od pośrednika nieruchomości

 

Ekspert podpowie, gdzie i jakie formalności musimy załatwić, by móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. Niekiedy sam zajmie się np. zdobyciem zaświadczeń ze spółdzielni czy dokumentów z urzędu miasta / gminy potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego. W naszym imieniu może również złożyć wnioski sądowe, np. o wydanie decyzji podziałowej, założenie księgi wieczystej czy wpis do niej.

Rzetelny pośrednik nieruchomości, czyli taki, dla którego dobro klienta jest priorytetem, przedstawi też dane o rzeczywistych kosztach utrzymania obiektu i jego stanie technicznym. Nie będzie zatajać ewentualnych wad. Doradzi w problematycznych kwestiach. Oceni opłacalność inwestycji.

Po podpisaniu umowy notarialnej poinstruuje o dalszych niezbędnych krokach, jakie powinniśmy podjąć. W zależności od sytuacji będzie to np. zapisanie się do spółdzielni, zmiana danych u dostawców mediów, złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym.

 

Oszczędność czasu

 

Z jego usług warto skorzystać również wtedy, gdy zależy nam na czasie. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy chcemy zbyć, jak i nabyć działkę czy lokal.

Z założenia agent nieruchomości dobrze zna obszar, na którym działa. Wie, jakie obiekty czy grunty mają wzięcie, co jest dostępne, jakiej jakości, za ile. Zna preferencje konkretnych szukających i oferentów, dlatego może w krótkim czasie połączyć obie strony.

Jeśli akurat w swoich zasobach nie ma oferty spełniającej założone kryteria, kontaktuje się z zaprzyjaźnionymi firmami. Dzięki temu może też efektywniej promować nieruchomość do sprzedaży. Jego ogłoszenie trafia bowiem do wielu baz, co znacznie zwiększa krąg potencjalnych odbiorców i przyspiesza realizację celu.

Dobra znajomość lokalnego rynku oraz prawideł nim rządzących sprawia, że pośrednik jest w stanie dokonać bardziej adekwatnej wyceny nieruchomości. Tym samym zwiększa prawdopodobieństwo, że oferta trafi do rzeczywiście nią zainteresowanych.

Wynika to także z faktu, że pośrednik jako osoba trzecia nie jest – w przeciwieństwie do właściciela – emocjonalnie związany ze zbywanym lokalem czy gruntem. Jako profesjonalista podchodzi do tego bez emocji.

 

Odciążenie klienta

 

Na współpracy z agentem nieruchomości oszczędzamy czas jeszcze w inny sposób. Otóż pracownik biura pośrednictwa może w naszym imieniu pokazywać oferowany lokal czy parcelę.

Nie będzie zawracać nam głowy, aż nie znajdzie inwestora rzeczywiście zdecydowanego na zakup. W naszym imieniu zajmie się również negocjowaniem ceny.

Dzięki pomocy pośrednika zaangażowanie czasowe zbywającego ogranicza się do minimum. W idealnym modelu, który zakłada wzajemne zaufanie i partnerskie podejście, właściciel spotka się z kupującym tylko na podpisaniu aktu notarialnego.

 

Ile kosztuje pośrednik nieruchomości?

 

Za swoje usługi pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie. Waha się ono od 1 do 5 proc. wartości transakcji (najczęściej: 2-3 proc.). Wyższa stawka dotyczy umów na wyłączność oraz bardziej skomplikowanych przypadków.

Oczywiście można ją negocjować. Warto to robić zwłaszcza wtedy, gdy biuro obrotu nieruchomościami dolicza do ceny usługi VAT (23 proc.).

Gdy chcemy kupić mieszkanie, zastanówmy się nad wynagrodzeniem prowizyjnym. Może być liczone od kwoty wynegocjowanej dla nas obniżki ceny i wynosić np. 10-20 proc.

Takie rozwiązanie stanowi dla agenta szczególną motywację do tego, aby zadbać o nasz interes i doprowadzić sprawę do pomyślnego finału. Wówczas możemy być pewni, że przeprowadzimy naprawdę korzystną dla siebie inwestycję.

 

Potrzebujesz pomocy pośrednika z prawdziwego zdarzenia, który odpowiada nakreślonemu wyżej wzorcowi? Skorzystaj z usług GVL Estate. Czekamy na telefon lub e-mail od Ciebie. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Powiązane posty

Rynek nieruchomości  •

  9 min

Newsletter

Inwestycje i Nieruchomości

Szanujemy Twój czas, dlatego starannie dobieramy wartościowe treści i oferty do naszego mailingu.

Zobacz przykład

Zapisałeś się do Newslettera!

Dziękujemy za zapisanie się do Newslettera.